Hocalar risk almadı

İlk maçında Fransa, Avusturya’yı, Hollanda ise Polonya’yı yenerek üç puanı cebine koydu. Bundan sonraki maçlarda da Hollanda, Avusturya ile, Fransa da Polonya ile oynayacak. Ve bu maçların sonuçları gruptaki ilk iki sırayı belirleyecek. Herhalde ilk maçlarında galip geldikleri için dünkü maçta iki takımın hocası da risk almak istemedi. Üstelik Mbappe gibi çok büyük yıldız sakatlığından dolayı oynamayınca Fransa’nın gol şansı da kalmamıştı.

Dünya Şampiyonu olmuş bir takımın mutlaka yıldızları olurdu. Malesef Horozların artık öyle abartacağımız, futbolu güzelleştiren yıldızları kalmamış. Hele İspanya ile Almanya’nın futbolunu gördükten ve takımlarındaki genç futbolcuları seyrettikten sonra ben bu iki takımın da finale kadar gidebileceklerini düşünmüyorum.

Hollanda’da bir tane Dijk var. Takımın tek yıldızı o… Başka da oyunun kaderini değiştirecek futbolcu da yok. Dijk sayesinde de gol yemiyorlar. Bu yüzden de maçları farklı kazanamasalar da berabere bitiriyorlar. İspanya ile Almanya’nın futbolunu gördükten sonra bu iki takım da keyifsiz futbolları ile bir yerlere gideceğini düşünmüyorum. Hollanda’nın işi daha da zor. Bugün 19 seansında Avusturya-Polonya maçında Avusturya resmen resital yaptı, olağanüstü futbol oynadı. Bu Avusturya’nın Hollanda’yı yenmesi de kesinlikle sürpriz olmaz. Bu futbolla da ben kolay kolay yenileceklerini sanmıyorum…

Şimdiye kadar seyrettiğimiz maçlarda yıldız futbolcuları olan takımlar daha rahat galip geliyorlar. Ama yıldızları yaşlananlar malesef sıkıntı çekiyor. İngiltere yoluna devam ediyor ama oynadığı futbol keyif vermiyor. İtalya bizi hayal kırıklığına uğrattı. İspanya karşısında resmen kayboldu. Belçika beklentileri karşılayamadı. Sadece büyük takım forması giymekle bu tür turnuvalarda başarıyı yakalayamazsın, varını-yoğunu sahaya yansıtmalısın.

Danimarka, Avusturya saygı duyulacak bir mücadele ortaya koyuyorlar. Artık dünya futbolu koşmadan, korkak teknik adamlarla bir adım ileri gitmiyor.

Bence bu turnuvada yürekli hocaların zaferi ile bitecek. Koeman’ın da Deschamps’in de oynattıkları fubol Fransa ile Hollanda’ya yakışmadı. Şimdiye kadar seyrettiğim maçlar içinde inanın bana oynadığı futbolla Türk Milli Takımı ilk üçe rahatlıkla girmeyi hak ediyor. Dilerim bu akşam Portekiz karşısında da en azından galip gelemese de berabere kalarak turu geçme şansını artırır.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir