Macaristan’dan vize ayıbı: Capoeira şampiyonu Umay’ın başvurusu reddedildi

Dünya şampiyonu Melis Umay Doğu, Dünya Capoeira Federasyonu’nu aradığını, ”Vizeme ret vermişler. Davetiyem olmasına rağmen tekrar bir davetiye gönderebilir misiniz? Ve lütfen konsolosluğu arar mısınız” diye rica ettiğinde Macaristan Konsolosluğu’nun telefonu kapattığını söyledi. Ve randevusu olmasına rağmen bir kez ret aldığı için Konsolosluktaki randevusuna giremediğini, kimseyle iletişim kuramadığını bildirdi.

“AİLEM BENİ KREDİ ÇEKEREK GÖNDERDİ”

“2022 yılında gerçekleştirilen dünya şampiyonasında ülkeme birincilik getirmiş bir kadın sporcuyum. 2011 yılında Spor İstanbul’da başladı benim capoeira serüvenim. Ve 10 yıl boyunca orada devam etti. Sonrasında bireysel olarak devam etme kararı aldım ve 2022 yılında gerçekleştirilen Capoeira Şampiyonası’na katıldım. Birincilikle döndüm ülkeme. Beni ailem oraya kredi çekerek gönderdi. Tüm masraflar tarafımızca karşılandı ve bu zorluklara rağmen bayrağımı Macaristan’da dalgalandırmayı başarabildim. İstiklal Marşımızı okuttum. Çok büyük bir gururdu. Geldiğimiz zamanda 2024 yılında gerçekleştirecek olan Avrupa Capoeira Şampiyonası’na (31 Mayıs ve 2 Haziran’da gerçekleştirilecek) 24 Mayıs günü gelen ret cevabı sebebiyle gidemiyorum.

“TEKRAR KONSOLOSLUKTAN RANDEVU ALDIM”

Hafta sonuna denk geldiği için konsoloslukta iletişime geçemedim. 27 Mayıs pazartesi günü mail attım. Fakat randevusuz hiçbir bilgi işlem yapamayacaklarını dile getirdiler bana. Yine de ben şansımı denemek amaçlı salı günü konsolosluğun önüne gittim. Birileriyle konuşmak istediğimi söyledim. Hiçbir şekilde işlem yapamayacaklarını söylediler. Onları da anlıyorum. Orada oturup ağlarken moralim çok bozulmuştu. Çünkü bir buçuk aydır bu süreçte kendi başıma ilgileniyorum, kendim çalışıyorum ve ailemden hiçbir destek almadan bu sefer her şeyi kendim üstlenmek istedim. Uçak biletlerini kendim ödedim. Vizemi kendim ödedim, konaklamam da bir sponsor tarafından ödendi. Fakat süreç böyle olunca o kadar uğraştığımla kaldım gibi hissettiğim için biraz umutsuz oldum orada. Ve orada oturup ağlarken randevu saatlerine baktığımda 29 Mayıs sabahına yani benim uçağımın olduğu güne saat sekiz buçuğa randevu vardı. Hemen uçak biletimi iptal edip randevu aldım. Son bir gün de kalsa son güne kadar direnmek istedim, randevu aldım. Yine evraklarımı toparlayıp Macaristan Konsolosluğu’nun önüne geldim. Ve bana bizi içeri alamayacaklarını söylediler. Nedenini sorduğumda ise vize reddimiz sebebiyle ve işlemin bu kadar hızlı çözülemeyeceğiyle alakalı direktifler verdiler ve biz geldiğimiz gibi randevu olmasına rağmen herhangi bir yetkiliyle kendimi anlatamadan kapıdan geri döndürüldük.

”KONSOLOSLUK, FEDERASYONUN YÜZÜNE TELEFONU KAPATMIŞ”

Cuma günü ret geldi ve hemen Dünya Capoeira Federasyonu’nu aradım. Mesaj attım ve dedim ki, ‘Vizeme ret vermişler. Davetiyem olmasına rağmen tekrar bir davetiye gönderebilir misiniz? Ve lütfen konsolosluğu arar mısınız’ diye rica ettim. Konsolosluk, federasyonunun suratına iki kere telefonu kapatmış. Hiçbir şekilde uzlaşmaya çalışmamışlar maalesef. Bu kadar zorluk çekmemin sebebi de şu Türkiye’de Capaeira Federasyonu işleyen bir federasyon değil maalesef ki. Bana çok soruyorlar, ‘Gri pasaportun yok mu? Niye böyle oluyor?’ diye. Capoeira Türkiye’de dans federasyonları adı altında görünüyor. Resmi olmasa da. Fakat capoeira bir dans değil, bir dövüş sporu. Bunun kültürünü bilen insanlar zaten bu federasyonun altına çok girme taraftarı değiller. Aynı benim gibi. İlerleyen süreçlerde ne olur bilemiyorum. Ben Avrupa Şampiyonası’na gidemedim… Bu yarışma olmadı ama bir sonraki yarışmada hem fiziken hem de zihnen kendimi güçlü tutup böyle sıkıntılar olmadan da o şampiyonluğu getireceğime inanıyorum.”

CAPOEİRA NEDİR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sporİstanbul internet sitesinde Capoeira şu şekilde anlatılıyor:

“Capoeira Brezilya asıllı bir savunma sanatıdır. Afrika asıllı kölelerin kendilerini savunmak için geliştirdikleri estetik görünüme sahip ve katı formlardan uzak olan bu spor, özellikleri ile diğer savunma sanatlarından ayrılır. Brezilya’daki köleler için ‘Özgürlüğe giden yol’ olarak görülen Capoeira, bir spor dalı olarak anılmasının yanında birçok insana göre bir savaş sanatı ya da dans olarak da görülmektedir. Brezilya başta olmak üzere 48 ülkede resmi olarak yapılmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir